Dodał: |
Aktualizacja: |

Kiedy odchodzimy z rodzinnych stron i przyjeżdżamy w nowe miejsce, do innego kraju, towarzyszą nam pozytywne myśli o tym, że wszystko się ułoży. Większości osób wydaje się, że zmiana klimatu pomoże im zacząć nowe życie. Żeby zrozumieć, dlaczego ludzie opuszczają swój kraj, przeprowadziłam ankietę w jednym z mołdawskich miast. W ankiecie wzięło udział 50 osób w wieku od 15 do 45 lat.

 

Poszukiwanie pracy – 20%
Za ukochaną osobą – 12,7%
Poszukiwanie przygody – 12,7%
Spełnianie marzeń – 54,5%

Jak widać na wykresie,do wyboru było kilka wariantów odpowiedzi. Większość osób wybrała spełnianie marzeń. Marzenia mogą być różne – ktoś chce przeżyć przygody, a inny – wyjechać na studia.

Większość osób przyjeżdża do Polski z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Kazachstanu, a przeważają potencjalni studenci. Należy jednak pamiętać, że niektóre miasta Polski są pełne turystów, którzy przyjeżdżają zwiedzić różne ciekawe miejsca, pojechać w góry albo opalać się nad morzem.

Dla turystów

Jeżeli ktoś wyjechał tylko po to, żeby zwiedzać, to niezbędne informacje może znaleźć na kilka sposobów.

Sposób pierwszy–Internet, który daje dużo możliwości. Bez wychodzenia z domu można zamówić bilety, miejsca w hotelu i znaleźć miasto, w którym znajduje się dużo atrakcji turystycznych. Także w Internecie można znaleźć ludzi zajmujących się m.in. couchsurfingiem. Couchsurferzy to osoby które udostępniają cudzoziemcom bezpłatny nocleg na kilka dni. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taką formę i znajdzie osobę o podobnych zainteresowaniach , to odpoczynek będzie bardziej udany.

Sposób drugi – agencja turystyczna – jeżeli dysponuje się większą ilością środków i czasu, to można skorzystać z agencji turystycznej, w której pracownicy od razu zarezerwują bilet, hotel i przedstawią program zwiedzania.

Dla studentów

Po przyjeździe należy od razu ustalić priorytety i znaleźć punkt podparcia, na który można się powoływać w różnych sytuacjach. Lepszym wariantem przy znalezieniu tego punktu i ustalania priorytetów jest poszukiwanie siebie. To jeden z najtrudniejszych etapów, który może zająć dłuższy czas. Można go przyspieszyć, korzystając z kilku sposobów:
• poszukiwanie wspólnych interesów,
• nawiązywanie nowych znajomości,
• zapisanie się na kursy albo do kół naukowych,
• wolontariat i NGO (organizacje pozarządowe),
• imprezy.

Jak niektórzy mówią, „świat jest mały”, ale zawsze znajdzie się osoba o podobnych zainteresowaniach. Nawet na terenie uniwersytetu znajduje się przynajmniej pięć podobnych osób, które mogą chodzić z tobą do jednej grupy albo studiować na tym samym kierunku. Dlatego śmiało zaczynaj nawiązywać nowe znajomości. To jest na pewno lepsze od siedzenia w czterech ścianach. Uniwersytety proponują ogromny wybór kursów i kół naukowych. Wystarczy tylko podejść do tablicy ogłoszeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli żadne koło naukowe cię nie zainteresuje, możesz założyć własne, więc znajdź kilku studentów, którzy ci pomogą, i opiekuna takiego koła.

Na początku roku akademickiego na każdy kierunek studiów przychodzi kilka osób z różnych organizacji pozarządowych i proponuje działalność wolontariacką, włączenie się w pomoc dzieciom albo seniorom itp. Jeżeli czujesz, że to może być twoje powołanie, śmiało się zapisuj. Robienie dobrych rzeczy i pomoc ludziom to też dobry sposób spełniania siebie i rozwinięcia własnych umiejętności.

Na koniec trzeba wspomnieć, że zawsze można znaleźć nowych znajomych na jakiejś imprezie. To bardzo dobry sposób na spędzanie czasu inajszybszy na poznawanie nowych osób.

Jeżeli dążycie za marzeniem i przebyliście tyle kilometrów, żeby pojawić się w Polsce, myślę, że macie kompletny plan, który wkrótce zrealizujecie.

Warto poczytać pozostałe > Maria Bereziuk

Odpowiedzi na pytania studentów-cudzoziemców

Każdego roku polskie uniwersytety przyjmują coraz więcej cudzoziemców. W efekcie tego nowi studenci spotykają się z różnymi problemami i mają pytania, na które na początku nie mogą sami odpowiedzieć.

Czytaj dalej >

Jak studiować w Polsce

Dla nikogo nie jest sekretem, że młode pokolenie nie może usiedzieć na jednym miejscu. Młodzi ludzie potrzebują ruchu, nowych emocji i znajomości. Niektórzy są znudzeni monotonią, odczuciem tego, że znają praktycznie każdą osobę w swoim mieście, a niektórzy po prostu nie widzą siebie bez przygód. Wyjazd do innego kraju też jest przygodą, która wzbogaca nas wesołą drogą, nowymi znajomościami, wspomnieniami, które są częścią naszego życia. Zawsze jest przyjemnie pakować rzeczy do walizki, oczekując nowego, studenckiego życia.

Lepiej tam, gdzie nas nie ma

Z takim powiedzeniem spotykamy się coraz częściej. Duża grupa osób lubi rozmawiać o innych, niektórzy opowiadają np. jak ktoś z ich znajomych gdzieś wyjechał, jak realizował swoje plany… A na koniec każdej historii dodają: „Lepiej tam, gdzie nas nie ma”. Czy naprawdę tak jest? Historii o czyimś sukcesie jest z czasem coraz więcej.

Oczywiście lepiej siedzieć na kanapie i myśleć o tym, że u komuś wiedzie się lepiej niż u mnie. Ludzie coraz częściej zauważają czyjeś osiągnięcia, mówią o sukcesie, ale nie myślą o tym, z jakimi trudnościami te osoby się spotykały.

Czytaj dalej >

Z Mołdawii do Polski

Każdy człowiek, niezależnie od tego, gdzie się urodził, ma miejsce, które nieustannie go przyciąga. Ale zdarza się też tak, że ta chęć przychodzi podczas oglądania filmu albo programu naukowego. Pojawia się pewność: tak, dokładnie tam chcę się znaleźć. Oczywiste jest to, że te marzenia później odstawiamy na półkę i zapominamy o nich. Ale bywa tak, że człowiek pamięta o dziecięcych marzeniach, dążąc do ich spełnienia.

Urodziłam się na północy Mołdawii, w Bielcach. Mołdawia słynie z koni i win. Dokładnie w tym mieście mieszka większa liczba etnicznych Polaków, którzy byli zmuszeni kiedyś zostawić swoją Ojczyznę i osiedlić się na terenach Mołdawii, żeby ochronić swoje rodziny. Także w Mołdawii istnieje kilka wsi, w których żyją tylko mieszkańcy polskiego pochodzenia. Tworzą swoja historię na terenach ziemi mołdawskiej.

Czytaj dalej >

Skomentuj

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.