Dodał: |
Julia Salerno

Jest montażystką filmów dokumentalnych. Urodziła się w 1978 roku w Buenos Aires w Argentynie. W 2001 roku wyemigrowała do Włoch, gdzie pracowała dla różnych telewizji i producentów filmowych całego kraju. Od lipca 2009 z córkami i mężem mieszka w Warszawie.

Jednym z najtrudniejszych wyborów w życiu każdego rodzica jest wybór szkoły (bądź przedszkola) dla dzieci. Mieszkając poza granicami swojego kraju, wybór ten staje się jeszcze trudniejszy.

Język czy program nauczania, kwestie tak oczywiste w ojczyźnie nagle stają się czynnikami determinującymi wybór placówki. Pomoc dziecku przy nauce języka, który także dla rodziców jest językiem obcym, którego sami się uczą lub zwyczajnie nie są nauką zainteresowani, ponieważ w ciągu najbliższych dwóch lat wyjadą z Polski stanowi wyzwanie. Wybór pada więc na szkoły międzynarodowe.

Część szkół międzynarodowych daje możliwość wyboru polskiego bądź międzynarodowego programu nauczania z dodatkowymi godzinami języka polskiego. Polska gospodarka ma się całkiem dobrze, to też pomimo funkcjonowania wielu świetnych szkół publicznych w Warszawie, coraz szersze grono rodziców decyduje się posyłać swoje pociechy do tych międzynarodowych. Mimo że, dzieci uczą się w języku angielskim (niemieckim, czy francuskim) to z wiadomych względów dominującym językiem rówieśników jest polski. Kolejna kwestia dotyczy wyznania. We wszystkich szkołach w Polsce istnieje możliwość wybrania zajęć z etyki, ale większość dzieci i tak uczęszcza na zajęcia z religii chrześcijańskiej. Nie pomaga też fakt, że polskie ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie o obowiązkowych obchodach świąt katolickich, w efekcie czego dzieci w tych dniach zwolnione są z lekcji. Szkoły międzynarodowe charakteryzują się dużą różnorodnością uczniów: Muzułmanie, Żydzi, Buddyści nie powinni czuć się dyskryminowani, na pewno nie w szkole która pozwala praktykować im ich własne tradycje. Tak więc, dużą zaletą szkół międzynarodowych jest ich laicki charakter. Rodzice którzy nie chcą by ich dzieci pobierały nauki religijne w szkole, w środowisku międzynarodowym mogą czuć się „bezpiecznie”.

Największym problemem szkół międzynarodowych jest gettoizacja. Z racji skrajnie wysokiego czesnego do szkół uczęszczają jedynie dzieci z wyższych klas społecznych. Pierwszą z nich stanowią bogaci miejscowi, posyłający swoje dzieci do szkół międzynarodowych dla prestiżu i kontaktów biznesowych. Są to stali klienci szkół, ich dzieci odbędą w nich edukację od początku do końca, a placówka będzie dodatkowym podkreśleniem statusu jak Rolex czy Maserati. Druga grupa to ekspatrianci: pracownicy na zagranicznych kontraktach, personel ambasad czy agencji międzynarodowych. Ludzie, którzy w swoich krajach reprezentują klasę średnią, za granicą wspinają się na wyższy szczebel drabiny społecznej a pracodawcy opłacają edukację ich dzieci. Wiadomo, edukacja to proces który musi być kontynuowany bez względu na miejsce zamieszkania. Najniżej w tej wyliczance umiejscowieni są miejscowi klasy średniej, którzy dwoją się i troją by opłacić czesne, nie widząc jednocześnie innego wyjścia by ich dzieci zdobyły „światowe wykształcenie”.

Szkoła międzynarodowa ma z pewnością wiele wad, ale mimo wszystko często pozostaje jedyną opcją. Okazuje się zbawieniem dla nowoprzybyłych, którzy nie wiedzą jak długo zostaną i nie znają lokalnego języka. Rodzicom pracującym na cały etat sprzyja również sztywny plan zajęć tych szkół. Szkoły międzynarodowe oferują mnogość zajęć dodatkowych takich jak: sport, joga, capoeira, gra na pianinie, perkusji czy śpiew, a nawet nauka garncarstwa i origami.

Kolejną, wielką zaletą szkół międzynarodowych są prężnie działające samorządy rodzicielskie. Rodzice organizują brunche, pikniki, spotkania przy grach, budując tym samym więzi nie tylko między dziećmi, ale i między sobą. Szkoła staje się nową przestrzenią, jak kościół czy inna instytucja, do spotkań i wymiany doświadczeń ludzi z różnych kultur. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

Więcej informacji na temat polskiego szkolnictwa można znaleźć pod tymi linkami:
http://www.euroeducation.net/prof/polaco.htm 
http://migrant.info.pl/Types_of_schools_in_Poland.html 
http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Poland 
http://www.ibe.unesco.org/fileadmin/user_upload/Publications/WDE/2010/pdf-versions/Poland.pdf 

Zamieszczamy także listę szkół międzynarodowych wraz z ofertami:

Szkoły anglojęzyczne:

American School of Warsaw
ul. Warszawska 202, Konstancin-Jeziorna
www.asw.waw.pl 

Canadian Primary School of Warsaw
ul. Bełska 7
www.canadian-school.pl 

International American School
ul. Dembego 18
www.ias.edu.pl 

International European School-Warsaw
ul. Wiertnicza 140
www.ies-warsaw.pl 

Meridian International Schools
ul. Wawelska 66/74
www.meridian.edu.pl 

St. Paul's British International School of Warsaw
ul. Zielona 14, Piaseczno
www.stpaulswarsaw.tripod.com 

The British School No. 1
ul. Limanowskiego 15
www.thebritishschool.pl 

Szkoły francuskojęzyczne:

Ecole Antoine de Saint-Exupery
ul. Nobla 16.
www.saint-exupery.pl 

Lycee Francais de Varsovie
ul. Konstancińska 13 (przedszkole i szkoła podstawowa)
ul. Walecznych 4/6 (liceum)
www.lfv.pl 

Szkoły niemieckojęzyczne:

Willy Brandt Deutsche Schule Warschau,
ul. W. Rutkiewicz 2
www.wbs.pl

Szkoły japońskojęzyczne:

Japanese School at the Japanese Embassy in Warsaw
ul. Kormoranów 7a
www.japoland.pl/gakko

Szkoły włoskojęzyczne:

Warsaw Montessori School
ul. Szwoleżerów 4
www.warsawmontessori.edu.pl 


Tłumaczenie: Konrad Fertliński

Warto poczytać pozostałe > Julia Salerno

Być swoim własnym szefem w Warszawie

Tego roku podjęłam decyzję o rozpoczęciu własnej działalności. Nastąpiło to po długim okresie zmagań z umowami śmieciowymi i pracami dorywczymi. Jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się na otworzenie działalności w Warszawie, czekają na was pewne sprawy do załatwienia, a przed rzuceniem się na głęboką wodę pełną biurokracji, warto wiedzieć jak najwięcej.

Po pierwsze, musicie zaleźć księgowego lub księgową – kogoś zaufanego, kto nie pobiera wygórowanych opłat za swoje usługi. Księgowych w Warszawie jest wielu, a ich nazwa pochodzi od słowa „księga”, gdyż zajmują się waszymi dokumentami, czy księgami np. „Przychodów i rozchodów”. Ceny wahają się od 100 do 250 zł za miesięczne zmagania z robotą papierkową. Co warto zaznaczyć, wielu księgowych mówi po angielsku. Biura usług księgowych przeprowadzą was przez procedury prawne związane z rejestracją działalności gospodarczej, oraz podpowiedzą najlepsze rozwiązania dla branży, którą chcecie się zająć. Profesjonalnie pomagają również załatwić sprawy związane z ZUSem (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), który obsługuje obowiązkowe składki ubezpieczeniowe dla wszystkich legalnie pracujących na terenie Polski, włączając w to osoby samozatrudnione.

ZUS to instytucja znienawidzona przez nowych przedsiębiorców, gdyż ubezpieczenie kosztuje 420 zł miesięcznie przez okres dwóch pierwszych lat działalności, a potem wzrasta do 1100 zł miesięcznie. Dwa lata szybko zlecą, ale niech was to nie zniechęca! Każdy musi być ubezpieczony i w przypadku zwykłego zatrudnienia to ubezpieczenie opłaca wasz pracodawca, ale kosztem wynagrodzenia, przez co do waszej kieszeni trafia mniej pieniędzy. ZUS zapewnia ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, czyli przyszłą emeryturę. ZUS ubezpiecza także waszą rodzinę, dzieci i pozwala na dostęp do nieodpłatnej opieki zdrowotnej (w ograniczonym zakresie usług).

Osoby przybywające do Polski z innych krajów europejskich z pewnością zapytają co z Europejską Kartę Zdrowia, czy posiadając ją mają prawo do opieki zdrowotnej w Polsce? Tak, mają prawo, ale tylko te osoby, które płacą podatki w swoim kraju. Jeśli posiadacie pozwolenie na pobyt stały w innym kraju Europy, musicie podać te informacje w biurze księgowym. Jest to ważne dla uniknięcia dublowania się opłacanych składek. Biura księgowe pomagają również określić główny profil firmy, jako że można pod główną działalność podpinać inne. Opisują je specjalne numery ustalone przez polskie prawo. Co więcej, pewne działalności mogą rozliczać się z podatków na zasadach ogólnych, inne natomiast zobowiązane są rozliczać VAT. Księgowi oraz księgowe wybiorą zasadny na których możecie otworzyć swoją działalność, ale ostateczna decyzja należy oczywiście do was. Całą procedurę możemy zatrzymać w dowolnym momencie, bez ponoszenia kosztów, tak jakbyśmy wcisnęli pauzę w odtwarzaczu.

Jeżeli nie chcecie ryzykować i czujecie, że zakładanie firmy to zbyt wiele zachodu, lub też chcecie wykonać jedno szybkie zlecenie wystawiając jednocześnie fakturę, to jest dla was jeszcze jedno rozwiązanie – TwójStartUp. Możecie wykonywać swoje zlecenia, a całe formalności przejdą na fundację, która was zatrudnia i pozyskuje dla was klientów. Fundacja podpisuje za was dokumenty, otrzymuje wynagrodzenie, a następnie rozlicza się z wami. Nie musicie przejmować się opłacaniem ZUSu, wszystko zrobi za was fundacja pobierając prowizję w wysokości 300 zł. TwójSartUp posiada także biura do wynajęcia, pomaga w marketingu, zakładaniu strony internetowej i zarządzaniu waszą nową firmą. Ogólnie rzecz ujmując, jest to świetna opcja dla osób chcących zrobić jedno wydarzenie (szkolenie, happening, lub występ artystyczny), nie chcących przechodzić przez całą procedurę rejestracji działalności. Jest to też dobre wyjście dla osób chcących zbadać rynek przed rozpoczęciem na dobre jakiegoś ryzykownego biznesu.

Obydwie opcje z pewnością ułatwią wam żeglugę po wzburzonych wodach samozatrudnienia. Pamiętajcie też, aby być na bieżąco i śledzić zmiany w prawie, tak żeby uniknąć błędów na początku swojej podróży. Bądźcie doinformowani, skonsultujcie się z możliwie jak największą liczbą specjalistów (wielu oferuje darmowe, pierwsze spotkanie), a potem... skaczcie bez wahania!

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

http://twojstartup.pl/
http://www.superksiegowa.pl/
bboffice.pl

 

Czytaj dalej >

„A co jeśli tego nie chcę?”

„Nie bądź głupia – KAŻDY tego chce. Każdy chce być taki jak my” – cytat z filmu „Diabeł ubiera się u Prady”.

Ludzie migrują od zawsze, z różnych powodów. Do Warszawy większość ludzi przeprowadza się za pracą, a ci których ja znam przyjechali tu z rodzinami wysłani przez swoje firmy na kilka lat, czasami więcej – zdarza się, że zupełnie nie wiadomo ile czasu przyjdzie spędzić na obczyźnie. Ci międzynarodowi pracownicy, migranci nazywani są „ekspatriantami”.

Czytaj dalej >

Jesteś tu od niedawna? Czas się włączyć!

Może tak być, że wraz z rodziną jesteś od niedawna w Warszawie, nie znasz polskiego i zastanawiasz się jak poradzić sobie ze wszystkim, co masz do załatwienia: jak wybrać ciekawą okolicę do zamieszkania; gdzie znaleźć placówkę oświatową dla Twoich dzieci; jak załatwić ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny; jak wyrobić obowiązujące w Polsce prawo jazdy, żeby móc wozić dzieci do szkoły; czy szukać niani, jeśli tak, to jak; gdzie można kupić świeże warzywa; gdzie zapisać się na kurs polskiego, a co najważniejsze - w jaki sposób dotrzeć do ludzi, którzy mówią w Twoim języku, a przynajmniej po angielsku?

Czytaj dalej >

Skomentuj

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.