Dodał: |
Aktualizacja: |

Może tak być, że wraz z rodziną jesteś od niedawna w Warszawie, nie znasz polskiego i zastanawiasz się jak poradzić sobie ze wszystkim, co masz do załatwienia: jak wybrać ciekawą okolicę do zamieszkania; gdzie znaleźć placówkę oświatową dla Twoich dzieci; jak załatwić ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny; jak wyrobić obowiązujące w Polsce prawo jazdy, żeby móc wozić dzieci do szkoły; czy szukać niani, jeśli tak, to jak; gdzie można kupić świeże warzywa; gdzie zapisać się na kurs polskiego, a co najważniejsze - w jaki sposób dotrzeć do ludzi, którzy mówią w Twoim języku, a przynajmniej po angielsku?

 

Po pierwsze, ważne jest znalezienie grupy wsparcia, czyli ludzi, do których możesz mieć zaufanie, gdyż mówią w Twoim języku i znaleźli się kiedyś w podobnej do Twojej sytuacji. Ludzi, którzy mogliby doradzić, czerpiąc z własnego doświadczenia w radzeniu sobie z podobnymi problemami oraz bezinteresownie podzielić się z Tobą nabytą w praktyce wiedzą. Ludzi, którzy zechcieliby spędzić z Tobą trochę czasu, nawet, jeśli nie znacie się zbyt dobrze. Bardzo ważne jest odnalezienie swojego „stada” - osoby, lub grupy osób, którym możesz powierzyć swoje troski, albo po prostu, z kim możesz porozmawiać. Wszystkie początki są trudne, często towarzyszy im frustracja. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy musisz sięgnąć po słownik lub translator do wyrażenia swoich podstawowych potrzeb. Dobra informacja to to, że w Warszawie działa kilka takich grup. Podam zaraz kilka przykładów, tymczasem możesz mieć pewność, że bez problemów odnajdziesz się w którejś z nich, a może nawet w kilku, a może będziesz je zmieniać co jakiś czas, czerpiąc z każdej z nich to co najlepsze.

Dla mam z małymi dziećmi, jako odpowiedź na wiele pytań polecam Mum's and Tots of Warsaw Group. Jest to grupa, gdzie spotykają się mamy a także tatusiowie, ( niestety nie tak liczni) aby wraz z pociechami i innymi rodzicami spędzić wspólnie czas. Do grupy należą Panie różnych narodowości, a fakt, że można tu nawiązać bardzo ciekawe znajomości, podzielić się cennym doświadczeniem i wymienić informacjami sprawia, że do grupy należy także sporo polskich matek.

Grupa spotyka się raz w tygodniu, są tu organizowane imprezy charytatywne, warsztaty (np. muzyczne, spacery z wózkiem albo bez), wymiana ciekawych informacji, a na facebookowym profilu grupy można kupić lub sprzedać rzeczy dziecięce. Jest to bardzo ważna przestrzeń dla matek niepracujących, które mówią po angielsku i chciałyby się coś porobić razem z dziećmi, albo po prostu poszukują opiekunki, pediatry czy też określonych usług bądź towarów dla swoich dzieci.

Członkostwo w grupie jest bezpłatne, więcej o niej można dowiedzieć się odwiedzając profil na Facebooku oraz stronę internetową: http://www.mumsandtots.pl/ 

Kolejna propozycja dla Pań to International Women’s Group. Jest to zamknięta grupa, która została stworzona przez kobiety z całego świata. W Warszawie grupa ta jest aktywna od 1982 r., jest grupą terenową, jedną z wielu podobnych rozproszonych na całym świecie. Należy do niej prawie 200 członkiń z 59 państw.

Żeby znaleźć się w tej grupie należy opłacić roczną składkę w wysokości 250 PLN, wtedy uzyskuje się prawo do uczestnictwa w cotygodniowych spotkaniach i językowych porankach przy kawie (obecnie spotykają się koła dyskusyjne w językach: polskim, angielskim i hiszpańskim). W ramach grupy istnieją także koła o tematyce poświęconej spacerom, degustacji win, jedzeniu, warsztatom oraz wielu innym dziedzinom. Grupa ta może poszczycić się doskonałą organizacją, na bieżąco jest prowadzona strona na Facebooku, można też zapisać się na comiesięczny newsletter oraz odwiedzić stronę internetową: http://www.iwgwarsaw.eu/ 

Na stronie znajdziesz także ważne informacje o mieście, w którym działa dana grupa. Do grupy należą także inne podgrupy, między innymi International Women’s Working Group Warsaw - grupa Pań pracujących w Warszawie, które nie mają możliwości spotkań w godzinach biurowych, zamiast tego umawiają się najczęściej na kolację po pracy.
IWG jest bardzo prężną i zróżnicowaną grupą, zrzeszającą Panie w różnym wieku. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie mieszkają w Warszawie. Grupa spotyka się, aby podzielić się doświadczeniami i wspólnie spędzić wolny czas.

Jeżeli pracujesz, często może zabraknąć Ci czasu na poranną kawę w gronie znajomych. W takim razie, może zainteresuje Cię wypad na piwo z innymi ekspatriantami, którzy mogliby podzielić się cenną informacją na temat pracy oraz kontaktami. Jeśli tak, to grupa The Professionals In Warsaw jest właśnie dla Ciebie. Grupa ta ma swoje profile na portalach Facebook i LinkedIn oraz stronę internetową: http://www.meetup.com/Professionals-in-Warsaw/ 

Grupa zrzesza prawie 400 osób z całego świata, także z Polski, specjalistów o bardzo zróżnicowanych profilach zawodowych, pracujących w różnorodnych branżach: usługowych, finansach, PR, HR, także prawników, projektantów i wielu innych. Grupa spotyka się co tydzień na drinka w środowe wieczory, są także organizowane sporadyczne spotkania weekendowe (przy sprzyjającej pogodzie), głównie dla osób z dziećmi i miłośników psów. Na facebookowym profilu grupy codziennie można wymienić się wartościową informacją. Członkowie grupy mogą umieszczać na tablicy ogłoszeń bieżące informacje dotyczące ofert pracy, wynajmu nieruchomości, kupna i sprzedaży.

I wreszcie, cała masa precyzyjnie ukierunkowanych grup, które możesz znaleźć w Warszawie. Na przykład społeczność Hiszpanek ma w Warszawie własną grupę Wassap, Varsovianas. Żeby dołączyć do grupy, trzeba otrzymać specjalne zaproszenie. Więcej informacji w języku hiszpańskim o tej grupie znajduje się pod adresem: http://warsawexpats.com/ 

Podobnie Włoszki mają prężnie działającą na Facebooku grupę DIVA (Donne Italiane a Varsavia), a także stronę internetową: http://donneitalianeavarsavia.weebly.com/. Jest to podgrupa jednego z najdłużej działających w Polsce stowarzyszeń cudzoziemców, Italiani in Polonia.
Stowarzyszenie to organizuje comiesięczne spotkania znane jako “aperi-cena”, czyli połączenie aperitifu z kolacją, a także imprezy okolicznościowe takie jak charytatywne bale karnawałowe. Stowarzyszenie wydaje także własne czasopismo, Gazzetta Italia, jest to jedyna gazeta, wydawana zarówno po polsku, jak i po włosku.
Kontakt z grupą poprzez Facebook lub stronę internetową: http://www.italianiinpolonia.org/

Jeżeli nie posiadasz jeszcze połączenia internetowego, a chcesz wyjść do ludzi, jest wiele sposobów na nawiązanie nowych znajomości w Warszawie. Wiele państw ma tu swoje centra kultury, czy organizacje takie jak: hiszpański Instituto Cervantes, włoski Istituto Italiano di Cultura, niemiecki Goethe Institute, czy brytyjski The British Council, oraz wiele innych instytucji przy ambasadach, konsulatach, kościołach, meczetach i innych świątyniach. W tych wszystkich miejscach można znaleźć kursy językowe, spotkania i konwersacje, festiwale filmowe, warsztaty, recitale oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Warszawa jest bogata w imprezy kulturalne. Nawet, jeśli nie jest to rodzaj wydarzeń, których się spodziewacie, przybywając z innych państw UE (nie ma tu wielu rozsławionych muzeów), pomysłów na spędzenie wolnego czasu jest wiele.

Jeżeli jesteś nocnym markiem, warto odwiedzić warszawskie kluby, restauracje, salony degustacji, dyskoteki, klubokawiarnie oraz inne lokale.

Jeżeli jesteś typem sportowca, możesz udać się na zajęcia z jogi, wspinaczki, wioślarstwa, polo, pójść na nowoczesny basen, ćwiczenia cross-fit, squash. W mieście można znaleźć zajęcia sportowe prowadzone w wielu językach, a także zajęcia dla dzieci.

Jeżeli jesteś typem intelektualisty, możesz poszukać szkoleń, warsztatów, grup dyskusyjnych; są tu organizowane dwa słynne festiwale filmowe, oraz o wiele więcej mniejszych, raczej znanych tylko w gronie miejscowych koneserów, a także festiwale muzyczne i lekcje muzyki. Lista warszawskich wydarzeń jest bardzo długa, i wskazuje ona na to, że właściwie każdy ma szanse na odnalezienie tu swojego „stada”.

Co najważniejsze: nigdy się nie poddawaj, pozostań w sieci, szukaj!

Z całą pewnością możesz poświecić się swoim starym zamiłowaniom w nowym miejscu. Nie odrywaj się od swoich zainteresowań i ulubionych zajęć, stwórz wokół siebie krąg ciekawych ludzi, w którym będziecie się wzajemnie wspierać i dzielić doświadczeniem.

To może pomóc Ci w zadomowieniu się w nowym miejscu.

Skomentuj

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.