Bezpłatne poradnictwo zawodowe można uzyskać w urzędach pracy. Poradnictwo to polega na udzielaniu osobom bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz na pomocy w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej. Poradnictwo zawodowe ma przygotowywać do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy. Obejmuje ono m.in. udzielanie informacji o zawodach, rynku pracy, możliwościach szkolenia i kształcenia, zmianę kwalifikacji zawodowych, badanie kompetencji, zainteresowań zawodowych. Aby skorzystać w szerokim zakresie z poradnictwa zawodowego świadczonego przez urzędy pracy, należy posiadać status bezrobotnego lub osoby poszukującej pracy (kto z cudzoziemców może uzyskać taki status, wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pytanie „Czy muszę mieć określoną podstawę pobytową, aby zarejestrować się w Polsce jako osoba bezrobotna?”, polecamy zapoznanie się z jej treścią, która jest dostępna tutaj.
Niezależnie od poradnictwa zawodowego w urzędach pracy warto również sprawdzić ofertę proponowaną przez organizacje pozarządowe, które zajmują się bezpłatną pomocą dla cudzoziemców, w tym pomocą integracyjną, która często obejmuje doradztwo zawodowe. Trudno jest, niestety, przygotować stałą listę takich organizacji, gdyż realizują one różne projekty i zakres oferowanej pomocy może się zmieniać.
Wykaz organizacji zajmujących się wsparciem dla cudzoziemców, do których warto zwrócić się o pomoc, zamieściliśmy na stronach naszego portalu poświęconych poszczególnym miastom, w zakładkach „Wsparcie”.
Skomentuj