Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

INFORMACJE O MIEŚCIE:
Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego, położoną przy granicy z Niemcami. Mieszka tu około 400.000 ludzi.
To miasto, które pozwala mieszkańcom żyć blisko natury. Puszcze otaczające miasto, parki i skwery w jego centrum, liczne wyspy Śródodrza, kanały oraz wielkie rozlewiska nadają mu niepowtarzalny urok. Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni miasta, które otaczają 3 puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu.
Szczecin to jedyny polski port, który ma połączenia drogą wodną w głąb Europy i – przez Zalew Szczeciński – z Morzem Bałtyckim.

Szczecin (niem. Stettin) leży w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, przy granicy polsko-niemieckiej. To miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa, położone nad Odrą i jeziorem Dąbie, centrum aglomeracji szczecińskiej. Jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski.
Z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego, Szczecin stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum akademickie i kulturalne (opera i operetka, liczne teatry, muzea i ośrodki kultury).

Bliskość Berlina i morza oraz położenie geograficzne sprawiają, że Szczecin jest atrakcyjnym miejscem na mapie Polski. Często niedoceniany, uznawany za miejsce „na końcu świata”, zyskuje przy bliższym poznaniu. Jako miejsce pogranicza, skrzyżowania kultur, może poszczycić się ciekawą i skomplikowaną historią.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
• oficjalna strona miasta: http://www.szczecin.eu/
• wirtualny spacer po mieście: http://www.app.szczecin.eu/
• nr kierunkowy: +48 91
• barwy: czerwono-granatowe
• herb: ukoronowana głowa gryfa o czerwonych piórach na niebieskim tle

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
W X w. pierwszy władca Polski, Mieszko I, przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski i pozostawał w jej granicach z przerwami do końca XII w., kiedy to miasto wraz z Pomorzem Zachodnim stało się lennikiem cesarza i weszło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W XIII w. Szczecin uzyskał prawa miejskie i stał się miastem hanzeatyckim. W 1713 r. miasto zostało przyłączone do Prus – od tego czasu Szczecin należał do Niemiec.
15 października 1939 utworzone zostało tzw. Wielkie Miasto Szczecin, istniejące do zakończenia II wojny światowej. Na tym terenie istniało ok. 100 obozów pracy przymusowej. Na skutek alianckich nalotów bombowych zniszczenia wyniosły ok. 60-70%.
Po wojnie Szczecin został przyłączony do Polski. Ludność niemiecka, która pozostała w mieście, została przesiedlona do Niemiec i w 1947 w Szczecinie mieszkało już tylko 4 tys. Niemców.
W grudniu 1970 i sierpniu 1980 w Szczecinie miały miejsce strajki i demonstracje robotnicze, tu także podpisano tzw. porozumienia sierpniowe.
Od 1999 miasto jest główną kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sił NATO.

UWAGA! Charakterystyczną cechą klimatu Szczecina jest duża liczba dni pochmurnych. W latach 1956–1998 liczba dni pochmurnych była dwukrotnie większa od dni pogodnych! Największe zachmurzenie jest w listopadzie, grudniu i styczniu, a najmniejsze – w maju i sierpniu.

ZIELEŃ:
W granicach Szczecina znajdują się niewielkie fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” (m.in. z Jeziorem Szmaragdowym i rezerwatem przyrody „Zdroje”) oraz północna część obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry”, natomiast na południu miasto graniczy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry i jest otoczone przez 3 puszcze: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską.
Przez miasto przepływają: rzeka Odra, Regalica wpadająca do jeziora Dąbie leżącego w granicach miasta, łącząca obie rzeki Parnica oraz wiele mniejszych kanałów, które są częścią Międzyodrza. Na terenie Międzyodrza znajdują się liczne wyspy.
Szczecin słynie z dużych skupiska zieleni miejskiej: lasów miejskich, parków, cmentarzy, skwerów i zieleni ulicznej. Szczecińskie lasy zajmują łącznie 2.780 ha! W mieście jest ok. 16 parków. Największym i najpopularniejszym parkiem jest Park Kasprowicza ze sztucznie utworzonym jeziorkiem Rusałką. Drugim co do wielkości parkiem jest Park Żeromskiego, który powstał na początku XX wieku na terenach zlikwidowanych cmentarzy. Dużym skupiskiem zieleni są cmentarze: największy z nich to Cmentarz Centralny, który jest największym cmentarzem w Polsce i trzecim co do wielkości w Europie.

MIASTO:
Najciekawszą architekturę w Szczecinie można znaleźć na Wałach Chrobrego. Zabudowę Wałów uzupełniają tarasy widokowe ze schodami, a także fontanna i rzeźby wykonane przez niemieckich mistrzów.
Centrum Szczecina charakteryzuje się wielkimi rondami i ulicami. Ten gwiaździsty układ urbanistyczny porównywany jest często do najsłynniejszej realizacji tego typu w Europie – Paryża. Większa część Śródmieścia zbudowana została na układzie gwiaździstym z placami w formie rond oraz szerokimi alejami obsadzonymi drzewami.
Szczecin znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska.
W Szczecinie brak typowego dla miast centralnego rynku i Starego Miasta, w związku z czym trudno wskazać konkretne centrum miasta, które jest mocno rozproszone. Na gruzach dawnego Podzamcza, w pobliżu Odry, wybudowano tzw. „Nowe Stare Miasto”.

SZCZECIN FLOATING GARDEN:
Strategia marki: „Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina! Niewiele jest w Europie takich miast. Woda, zieleń i wolność – taki jest Szczecin. Nowoczesne miasto, które zaskakuje swoją różnorodnością i ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu. Bałtyckie Centrum Jachtingu to jedno z tych miejsc w Europie, gdzie można żeglować po rzece, jeziorze i zalewie. Szczecin jest jednym z ważniejszych punktów na jachtingowej mapie Polski i Europy. Szczecin to największa i najnowocześniejsza marina na Bałtyku.
Konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok. Swoisty Floating Garden, miasto, które zmienia myślenie o tym, po co żyje człowiek.
Szczecin jest wizjonerskim miastem, które zdało sobie sprawę, że aby urzeczywistnić swój potencjał i aby zaistnieć, musi zmienić całkowicie skalę planowania i działania, wymyślić i zbudować się od nowa. Szczecin położony jest na północny – zachód od Odry. Jesteśmy zalążkiem czegoś, co może być „Nową Zieloną Wenecją Północy”, gdyby zagospodarować liczne wyspy Śródodrza, kanały i wielkie rozlewiska na południu i wschodzie. Stąd wskazaliśmy na Śródodrze jako nowe serce Szczecina. Zielony, pływający ogród: Floating Garden. Posiada niewątpliwy potencjał łączenia w sobie dynamiki i kreatywności metropolii oraz przestrzeń i spokój miejsca przyjaznego ludziom i naturze. Organizacja przestrzeni miejskiej – duża liczba zieleni, parków, oddech, który daje miasto, jest w skali Polski nie do przecenienia. Zwłaszcza w połączeniu z poczuciem bezpieczeństwa, czystości i nowatorskich rozwiązań”.

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.