2016 | Szczecin
Dodał: |

Dzień Uchodźcy w Szczecinie

 

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Refugees Szczecin zaprasza z tej okazji do Szczecińskiego Inkubatora Kultury (Al. Wojska Polskiego 90) na pokaz filmów "Kuzyni" i "Salam", poświęconym tematowi uchodźstwa i obcości w nowym miejscu. Seans odbędzie się w niedzielę 19 czerwca o godz. 16:30. Po pokazie odbędzie się dyskusja.


„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.

Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.

Dwaj Amerykanie – Zach i Chris przybywają do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari. Ich celem jest rozpoczęcie życia pośród 85 tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii. Są pierwszymi filmowcami, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych pozwala na zarejestrowanie się i rozbicie namiotu w obozie. Dzięki temu udaje się im dotknąć jądra najpoważniejszego kryzysu humanitarnego na świecie.
Podczas rozmów m.in z małym Raufem, i doświadczoną życiem Um Ali dowiadują się wielu różnych historii. Nie brakuje takich o skrywanych traumach, cierpieniu i utracie bliskich. Jednak z uwiecznionych przez Zacha i Chrisa relacji maluje się przede wszystkim obraz jednostek niepoddających się w walce z przeciwnościami losu.


Dzień Uchodźcy w Warszawie organizowany jest przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji/ finansowanego z funduszy EOG
Więcej informacji o wydarzeniach związanych z dniem uchodźcy na stronie: http://uchodzcymilewidziani.com/